Aktuálně tvoříme spoustu věcí! Co tu není, už Vám uteklo a co bude, na to se těšte 🙂

Rozvrh na nový semestr

Je to tady! Aktuální nabídka kurzů pro rok 2022/2023 je vypsaná. Všechny dětské a studentské kurzy najdete  tady

Chtěli bychom Vás poprosit, abyste si zapamatovali jméno lektorky, den a čas kurzu. Na všechny nové a stálé tváře se budeme těšit v týdnu od 5.září.

Najdete nás na Mírovém nám. ve 2. patře nad Kooperativou.

Čtvrtý výjezd do Wimbledonu díky Erasmus+

V červenci vyjely dvě Lucky a Káťa z Contexty na dvoutýdenní kurz do Wimbledonu. Co o něm říkají, jaké pozitivní věci na něm shledávají a co se jim naopak nelíbilo? Kurz s názvem „Teaching for the 21st century“ název (Učení ve 21.století) měl být zaměřený na nové trendy ve výuce cizích jazyků. Wimbledon school of English je jazyková škola, která má mnoho anglických lektorů, kteří připravují studenty na mezinárodní zkoušky nebo vedou výuku anglického jazyka. Bohužel musíme říci, že 99% studentů byli teenageři, kteří chtějí zlepšit svou jazykovou úroveň. To by ničemu nevadilo, ale po celých 14 dní jsme měli pocit, že kurz pro učitele je opravdu minoritní záležitostí. Vše se nám potvrdilo, když jsme na konci kurzu vyplňovali dotazník, který byl z 95% určen pro studenty a týkal se jejich kurzu.

 • V čem vidíme něco pozitivního?

Po celou dobu 14 dní jsme nás školili 2 lektoři – Elizabeth a Vittorio. Oba lektoři byli velmi milí a po celou dobu kurzu byla velmi přátelská atmosféra. Myslíme si, že jsou to skvělí lektoři, pokud student chce připravit na zkoušku z anglického jazyka nebo se zdokonalit v cizím jazyce.

 • V čem vidíme zádrhel?

Prvním zádrhelem byla velikost místnosti, která nebyla adekvátní pro výuku. Druhým zádrhelem bylo, že naši lektoři téměř neznali a nepoužívali žádné aplikace. Většina obsahu kurzu byla teoretická a nám chyběly praktické aktivity. Abychom nekřivdili, jeden praktický blok byl, ale v něm jsme se učili pracovat s powerpointem a vytvářet v něm kvíz.

 • Co jsme za dní stihli?

Věnovali jsme se všem základním kompetencím, na které se ve výuce cizího jazyka klade důraz. Je to: čtení, poslech, psaní a mluvení.

 • Čas po výuce

Kurz se konal každý den od 9.15 do 12.55. Dvakrát týdně jsme měli ještě odpolední výuku do 16. hod. Často jsme po výuce jeli metrem do Londýna, kde jsme chodili po TOP místech, které každý turista, pokud je v Londýně poprvé, musí navštívit. Byli jsme z kultury, památek, lidí unešené. Moc se nám tam líbilo.

Třetí výjezd do Dublinu díky Erasmus+

Lektorka Eliška se zúčastnila kurzu „2 Week: Intensive English Course and CLIL for Teachers“ v Dublinu. Díky němu se tak posunula v angličtině, ale zároveň si také rozšířila znalosti o metodu CLIL. Jak se jí kurz líbil, co se jí úplně nezamlouvalo a co všechno nového se dozvěděla?

Do Dublinu jsem nejela s velkým očekáváním (jsem dost pověrčivá…), vždycky jsem se tam chtěla podívat a díky grantu jsem získala možnost spojit poznávání s učením (obojí mě moc baví 😊). Dva týdny v paradoxně slunném Irsku mě naučily mnohé, ale myslím, že mohly ještě víc…

 • Co bylo přínosem?

Rozhodně se vydat na Britské ostrovy, poznat tak trochu irskou kulturu, ale také se něco dozvědět o CLILu a i díky tomu se zlepšit v angličtině. Jak jsem už psala, Dublin, potažmo celé Irsko byl mým snem, který se stal skutečností. Navíc skupina nás studentů bažících po CLIL vědění se opravdu dobře sešla. V Dublinu se setkali Portugalci, Španělé, Italové, Poláci a i Češi, všichni skvěle naladění. I naše lektorka Gil byla úžasně příjemná dáma. Celý kurz se samozřejmě odehrával v angličtině, ale protože jsme se seznamovali s CLIL metodou, přišlo i na naše mateřštiny. Měli jsme možnost se naučit pár slovíček ze všech jazyků a Gil nám zážitek ještě okořenila o pravidelné dávky esperanta, irštiny a řečtiny. Studenti cizích jazyků to opravdu nemají vůbec lehké, jak jsme si i my připomněli.

 • Co by mohlo být lepší?

Osobně bych klidně přivítala, kdyby byl kurz intenzivnější. Nejednou se stalo, že jsme dostali za úkol něco ve skupinách vypracovat a z práce to sklouzlo k hovoru úplně o něčem jiném, nejčastěji pak ke kritice toho či onoho školství. Což nakonec vedlo k tomu, že jsem měla někdy pocit, že jsme toho moc neudělali… Možná jsem ještě zvyklá ze školy nebo ze svých pracovních dnů, které bývají celkem nabité. Uvítala bych větší organizovanost, Gil si prostě mohla někdy dupnout! 😀

 • Co jsem se dozvěděla nového?

Určitě musím vyzdvihnout asi největší plus tohoto kurzu, kontakt s angličtinou každý den po dobu dvou týdnů. Když je člověk natolik intenzivně vystaven cizímu jazyku, vždycky udělá pokrok, ať už je na jakékoli úrovni. Díky každodenním warm-up aktivitám jsem si mohla zpestřit svůj rejstřík. A v neposlední řadě to, o co šlo přece jen nevíc, metoda CLIL. Řekla bych, že jsem se dozvěděla hodně z teorie, přičemž z praxe jsme si taky mohli něco vyzkoušet. Vést aktivitu, hodinu nebo dokonce celý předmět touto metodou není vůbec jednoduché, přesto jsme dostali pár tipů, na co si máme dát pozor. Celkově bych řekla, že nám Gil poskytla dobrý vhled jak na to.

Každý den byl ale určitě obohacující, ať už na kurzu ve škole nebo v ulicích Dublinu. Díky vycestování jsem mohla poznat nové věci, nové lidi, nová místa, někam se dál posunout, něco se naučit. A to je vždycky to nejcennější!

Druhý výjezd do Barcelony díky Erasmus+

„Creative strategies for language Teachers: Make it easy, make it real“ název našeho kurzu v Barceloně, kam jsme odjely ke konci června. Pro ty, kdo neučí nebo neumí angličtinu, kurz byl zaměřený na typy inteligence (celkem jich máme 9) a na tvoření cvičení pro žáky, podle jednotlivého typu inteligence. Říkáte si, proč opět Barcelona, když jsme tam měly kurz už na jaře? Odpovědí je Covid-19. Na jaře jsme měly odletět do Španělska, ale do Malagy. Kurz se bohužel kvůli Covidovým opatřením nenaplnil a my si musely zvolit kurz jiný. A volba padla na Barcelonu. Nevadilo nám, že se sem ještě jednou podíváme. Barcelona je prostě boží!  

 • V čem vidíme něco pěkného?

Na začátku bychom chtěly říct, že kurz „Make it easy, make it real“, se opravdu povedl. Byly jsme a jsme stále nadšené. Jsme vděčné za možnost vycestovat, vzdělávat se a poznat něco nového. Barcelona je Ú Ž A S N Á. Akademie, kde se kurz konal, byla v samotném centru Barcelony a všichni zaměstnanci a lektoři byli velmi milí. Je nutné si uvědomit, že atmosféra kurzu hodně ovlivní váš zážitek. My jsme na tohle měly štěstí.  Dalších 10 účastníků bylo nesmírně přátelských, stejně jako náš lektorka Federica. První aktivity byly icebreakers a během nich jsme poznaly ostatní účastnice. Na kurzu nás bylo celkem 12. Dvanáct inspirativních žen, které do své výuky vnášejí mnohem víc. Bylo to skvělé. Poznaly jsme 3 Polky, 2 další Češky, 2 srandistky z Litvy, 1 Finku, 1 Chorvatku a 1 Maďarku.

 • V čem vidíme zádrhel?

V ničem – pokud se bavíme o náplni kurzu, o tom jak Federica vedla kurz, jak nás do jednotlivých témat dokázala vtáhnout a jak opravdu věděla o čem mluví.

V zázemí – pokud bychom měly zmínit nějaký zádrhel byla by to učebna. Pro 12 lidí byla prostě malá. Když jsme měly dělat nějakou aktivitu ve skupinkách, chodily jsme na chodbu a vlastně všude, kde bylo volno.

 • Co jsme za týden stihly?

Týden byl opravdu plný aktivit, ale i teorie. Hned na začátku musíme říct, že teorie se neprobírala dlouho, většinou to bylo max. 15 minut a byla nutná a potřebná pro následující aktivity.

Středu bychom zmínily jako největší highlight našeho pobytu, protože jsme odpolední výuku strávily v Muzeu katalánského umění v Barceloně. Nevěděly jsme co čekat a musíme říct, že to bylo něco báječného. Sedly jsme si před dva obrazy, na nichž byly dvě ženy. Ve skupinkách jsme se nejprve bavily o tom, co vidíme na obrázku, proč si myslíme, že se dané ženy takhle tváří. Potom nám Federica řekla pravý příběh žen. Jako poslední úkol jsme dostaly napsat krátký rozhovor mezi ženami a poté ho i zahrát. Pro podkres jsme musely vybrat i hudbu. Výuka v muzeu byla zakončená tím, že jsme si měly vybrat libovolný obraz na který druhý den vytvoříme výukovou hodinu a mezi sebou se bude vzájemně inspirovat aktivititami.

 • Některé aplikace nebo odkazy z kurzu

Book creator   Quizlet Storyjumper    New York times   Plickers    Storydice

Na závěr bychom chtěly říct, že jsme rády za možnost někam vycestovat, možnost rozvinout a obohatit svou práci a v neposlední řadě poznat kulturu i nové lidi. Tenhle kurz nám přinesl mnoho nového, inspiroval nás a my jsme nesmírně rády, že se povedl.

Osmá novinka roku 2022 Sešity

Po tomhle jsme toužili fakt dlouho, ale nejspíš jsme nikdy nesebrali tu pořádnou hromadu odvahy vytvořit vlastní sešity. Docela paradox – na vlastní hry a materiály si troufneme, ale na sešity ne :D. Změnilo se to až na Pa-peerenském veletrhu v Českých Budějovicích, kdy nám bylo líto, že nemáme vlastní sešity. Ale! To už teď neplatí. Vytvořili jsme vlastní A5 sešity v několika provedeních, prozatím linkované, čisté a tečkované. Pro contexťácké sešity jsme zvolili soft laminaci desek a papír mnohem příjemnější než je ten obyčejný. Celkem 40 listů satinovaného papíru s gramáží 100g/m2 na vás čeká uvnitř sešitů. Říkáte si, že nepoznáte rozdíl? Poznáte! Satinovaný papír je tak příjemný, že ho budete pořád hladit, stejné jako desky. Oproti obyčejnému papír je hladký a brushpen po něm píše jedna báseň. Málem jsme zapomněli říct, že díky vyšší gramáži nebudou brushpeny propisovat. Motivů máme opravdu mnoho. Podívejte se sami TADY.

Sedmá novinka roku 2022 Logopedická kvarteta

Byť jsou naše hry a materiály převážně pro děti, které se učí cizí jazyk, nezapomínáme ani na ty nejmenší ve školce nebo doma. Co jsme trochu opomíjeli, tak byl náš mateřský jazyk. Z vašich přání a proseb nám vyšlo jediné. Výslovnost, obzvlášť po Covidu, dělá velký problém. Tak jsme si řekli, jak pomoci i těm, kteří mají problém s českým jazykem? Jako první jsme vytvořili Logopedická pexesa, soubor hadích her a teď nově Logopedická kvarteta. Dělají žákům, dětem doma problém hlásky S, Š, C, Č, Z, Ž, R, Ř? Zkuste Logopedická kvarteta!

Jak vypadá jeden balíček?

 • 32 kartiček po 8 čtveřicích a s jednou kartičkou návodu už se těší až s nimi budete hrát jako o závod!
 • Materiál? Boží – pevnější, lehce omyvatelný, parádní krabička … a jako bonus? Naše Logopedická kvarteta perfektně doplňují i naše Logopedické hadí hry nebo jedno z 35 druhů Logopedických pexes.
 • Pro ty, kteří se do toho chtějí opravdu obout, jsme si připravili i kombo – všech 8 kvartet se super krabičkou zdarma! – To aby v pokojíčku nebo ve škole nebyl nepořádek.
 • Procvičíte hlásky
  • C, S, Z I.
  • C, S, Z II.
  • Č, Š, Ž I.
  • Č, Š, Ž II.
  • Kombinace hlásek C, S, Z a Č, Š, Ž
  • R I.
  • R II.
  • Ř

Šestá novinka roku 2022 Knížka Hadích her

Tisk Hadích her jsme spustili už koncem minulého roku. Pak jsme si říkali, proč prodávat Hadí hry jednotlivě, když je můžeme udělat jako soubor her v kroužkové vazbě a to tak, abyste si je kdykoliv bude potřeba, mohli okopírovat. Knížka logopedických Hadích her obsahuje jak barevné, tak i černobílé hadí hry. A teď se podržte, celkem se do knížky Hadích her vešlo 35 barevných logopedických hadích her a 35 černobílých logopedických hadích her. Jako bonus jsme vytvořili mustr hadí hry. Stačí mít chuť, nápad a čas a můžete se se žáky pustit do tvoření vlastní hadí hry.

Říkáte si, že Hadí hry jsou jenom o startu a cíli? To jste nehráli ještě ty naše. Variant jak hrát je několik. Vše se dočtete v návodu na začátku knížky.

Semináře pro ORP Lovosice

Říkáme to nejspíš často a neradi bychom, aby se to zevšednilo, protože jsme opravdu rády, že díky krásné spolupráci s ORP Lovosice – Serviso můžeme předávat nové aktivity a hry dál. Ke konci dubna začaly na 1. Základní škole v Lovosicích naše (staro)nové semináře. Pro duben – červen jsme si nově připravily 4 hodinku a půl trvající semináře, za jejichž účast si každý účastník vybere dáreček.

Jaké semináře jsme si pro ORP Lovosice připravili?

 • Hry a aktivity na logopedii
 • Hry a aktivity pro MŠ a 1. třídu ZŠ.
 • Text! Aneb Tohle ses také (ne)dověděl?
 • Materiály z Contexty a jak je použít?

Pátá novinka roku 2022 Logopedická pexesa

Na jaře se Lucka obula do tvoření Logopedických pexes (omrkněte je zde), protože TA výslovnost! Ta trápí mnoho dětí. A jak jinak ji trénovat než hrou, u které si děti nevšimnou, že opakují písmenko nebo písmenka ve slovech, která jim nejdou.

Pravidla jsou velmi jednoduchá

 1. Rozstříhejte pexeso
 2. Zamíchejte a rozdejte pexeso
 3.  Hledejte 2 (skoro) stejné obrázky.

Vždy k sobě patří obrázek barevný a černobílý – proč? Důvod je prostý. Pokud otočíte barevný obrázek, vyslovíte slovo 2x, pokud černobílý, vyslovíte 3x. A je jasné, že pokud najdete pár, musíte potrápit jazýček 5x. To už je docela pádný důvod mít tahle pexesa ve sbírce, ne? Vybírat můžete z celkem 35 druhů, nebo si pořídit jednu z devíti zvýhodněných sad pexes, která se specializují pouze na jednu vybranou hlásku. 

Přehled jednotlivých pexes: 

 • C na začátku slova                        C na konci slova                        C uprostřed slova
 • S a následné samohlásky            S a následné souhlásky           S uprostřed slova                      S na konci slova
 • Z a následné samohlásky            Z a následné souhlásky           Z uprostřed slova
 • Č na začátku slova                        Č na konci slova                        Č uprostřed slova
 • Š na konci slova                             Š uprostřed slova                       Š a následné samohlásky       Š a následné souhlásky
 • Ž a následné samohlásky            Ž uprostřed slova
 • R po souhláskách T, D                   R a následné samohlásky        R po souhláskách B, H, K, M, P, V
 • R mezi samohláskami                  R na konci slova                          R uprostřed slova
 • Ř na konci slova                             Ř uprostřed slova                       Ř na začátku slova                    Ř po souhlásce
 • Kombinace hlásek C, S, Z
 • Kombinace hlásek Č, Š, Ž
 • Kombinace hlásek C, S, Z a Č, Š, Ž
 • Kombinace hlásek S, Č
 • Kombinace hlásek S, Š
 • R se sykavkami

První výjezd do Barcelony díky Erasmus+

„There is an App for That“ název našeho kurzu v Barceloně, kam jsme odjely ke konci března. Pro ty, kdo neučí nebo neumí angličtinu, kurz nese název „Na tohle je aplikace“. My jsme očekávaly, že na všechno, no dobře téměř na vše, bude nějaká aplikace, která usnadní nebo zlepší uživateli, učiteli, žákovi činnost.

 • V čem vidíme něco pěkného?

Vycestovat, vzdělávat se a poznat něco nového. Barcelona je  L Á S K A, asi o něco víc než Brno :D. Akademie, kde se kurz konal, byla v samotném centru Barcelony a všichni zaměstnanci a lektoři byli velmi milí. Je nutné si uvědomit, že atmosféra kurzu hodně ovlivní váš zážitek. My jsme na tohle měly štěstí.  Dalších 7 účastníků bylo nesmírně přátelských, stejně jako náš lektor Daniel. Díky Danielovi a ostatním jsme poznaly jiné země jako například Polsko, Itálii, Řecko nebo Německo. Každé ráno jsme všichni představovali něco zajímavého o naší zemi.

 • V čem vidíme zádrhel?

Možná náplň kurzu nesplnila tolik naše očekávání proto, že si aplikace vyhledáváme a předáváme naše know-how na seminářích a webinářích. Možná jsme očekávaly, že když na seminářích, kurzech, webinářích jedeme na 120%, abychom toho předaly co nejvíce, bude to všude stejné nebo podobné. Prostě jsme čekaly, že za cenu kurzu, která nebyla malá, dostaneme o mnoho víc. A to se týká bohatší náplně kurzu, tak i více materiálů nebo servisu. Ale možná jsme jen opravdoví rychlíci.

 • Jaké aplikace jsme za týden stihli?

Abychom byly upřímné, první den kurzu nám Daniel představil 6 aplikací (WordWall, Canva, Genial.ly. Padlet, Kahoot, Thinglink a Formative), které budou náplní našeho kurzu, a nás začalo polévat. Znaly jsme 4 aplikace ze 6. Nevíme, jestli to bylo naplánované, nebo reakce na to, když většina účastníků řekla, že zná třeba 2 aplikace, ale každý další den se zmínilo více aplikací. Bohužel některé se jenom zmínily a my si musíme dohledat, o čem jsou. Jiným jsme se věnovaly více.

 • Aplikace z kurzu a odkazy na ně

WordWall       Canva       Thinglink       Formative       Coggle      Padlet       Genial.ly       Mentimeter       Jamboard       Book creator

Nearpod       Filmr       Wevideo       Soundtrap       Quizlet        Symbaloo       Screenapp.io       Quizizz

 • aplikace, ve kterých jsme na kurzu něco tvořily
 • aplikace, které si chceme vyhledat

Na závěr bychom chtěly říct, že jsme rády za možnost někam vycestovat, možnost rozvinout a obohatit svou práci a v neposlední řadě poznat kulturu i nové lidi. Samy jsme si řekly na čem chceme více pracovat a co zlepšit, na druhou stranu víme i jakou cestou nejít.

Čtvrtá novinka roku 2022 v oblacích

Hlavu z toho máme v oblacích a pořád nám nějak nedochází, že se to děje 💙! Kdyby nám někdo před covidem řekl, že je potřeba vyplnit milión papírů, které nás (Lucku) budou stát nervy, nejspíš bychom to vzdali na začátku. Jenže na začátku projektu nám řekla jedna milá paní, že stačí vyplnit pár papírů 🙈. Týden to Lucka odkládala, týden si sáhla na dno, ale vybrali nás 💙.

Programy na vycestování si Contexťačky Bára, Lucie, Eliška a Káťa volily samy. A některé čeká konference pro učitele, školení, práce s online aplikacemi, práce s tablety, studium jazyka a jiné skvělé kurzy 💙. Covid nám sice skočil do cesty, ale snad už je to teď na dobré cestě.

Těšíme se na Dublin, Londýn, Vídeň, Barcelonu, Francii a Itálii. Jsme vděčné a doufáme, že TEĎ to všechno vyjde.

Třetí novinka roku 2022 Nový materiály k přímo do výuky

Nové semináře jsou vytvořeny, vyzkoušeny a materiály přímo do výuky jsou připraveny na našem contexťáckém E-shopu.

K nejnovějšímu semináři Stanice! Aneb pracuje celá třída, jsme vytvořili materiál přímo do výuky!

 • Jednotlivé aktivity ve třídě si nyní můžete přehledně rozdělit podle čísel nebo podle barev.
 • Každé skupince, dvojici, jednotlivým žákům, přidělíte Běhací lístek, kam si zaznamenají název úkolu a jeho obtížnost.
 • Po skončení aktivit Běhací lístek poslouží jako zpětná vazba i jako připomenutí jednotlivých úkolů.

Tento set je k dostání na E-shopu v PDF verzi (po zaplacení, Vám do emailu přijde email se Stanovišti k vytištění!).

Zaujaly Vás Stanice? Omrkněte produkt  ZDE nebo se zúčastněte jednoho z našich seminářů právě ne Stanice! Aneb pracuje celá třída!

Druhá novinka roku 2022 Tablety ve výuce

O tabletech jsme snili už dlouho. Věděli jsme přesně, jak bychom je využili a chtěli jsme se i dál vzdělávat. Dost dlouho to zůstávalo jenom u snu. Před Vánoci 2021 jsme se rozhodli, tento náš sen zrealizovat. A je to jízda! Od první poloviny ledna zapojujeme tablety do výuky a nejsme nadšené pouze my, ale snad i naši studenti. Všechno má svá ALE, proto bychom chtěli napsat, že

 • s tablety nepracujeme každou hodinu
 • tablety nepoužíváme celou hodinu
 • každý student pracuje na tabletu sám
 • tablety by podle našeho mínění měly posloužit k většímu vtažení do aktivity, prohloubení učiva i k samostatné práci
 • milujeme práci s kvízy, procvičování gramatiky i vyhledávání informací

Jak jsme například využívali tablety?

 • pracovali jsme s oficiální webovou stránkou Olympijských her
 • Hledali jsme informace o skipasech v rakouském lyžařském středisku
 • „Objednávali“ jsme letenky do Kanady a plánovali přespání v ledovém Hotelu De Glace, který se buduje každý rok a jeho sezóna trvá pouhé 2 měsíce!

Jarní semináře po České Republice

Slibované semináře po České Republice jsou domluvené, vytvořené a zbývá než se těšit! V naší obvyklé seminářové šňůře se vydáme do Brna, Hradce Králové, Plzně, Prahy, Českých Budějovic, Ústí nad Labem, Lovosic a našich Litoměřic.
 

Co jsme si na jaře připravili?

 • Těšit se můžete na úplné novinky. Naplánované jsou semináře Stanice! Aneb pracuje celá třída a také na Snadné učení díky super myšlenkovým mapám.
 • Ke stanicím jsme vytvořili i parádní materiál, který Vám usnadní mnoho práce s organizací třídy. A co je na tom ještě lepší, že si ho můžete objednat v PDF verzi! Stačí kliknout Materiál na stanice

Co byste měli právě teď udělat?

 • Jít omrknout termíny a přihlásit se!

Pro odkaz na termíny, stačí kliknout níže na nabídku.

První novinka roku 2022 Trimina

Nápad na vytvoření Trimin, několik malých trojúhelníků, které se musí spojit do obrazce, nás napadl během vánočních prázdnin. Říkali jsme si, proč je nevytvořit i pro Vás? 
Na E-shop zatím přistály hotová Trimina, která si můžete u nás zakoupit za 75,-.
Proč je budete potřebovat?
 • frekventovaná témata (jídlo, slovesa, zvířata, aj.)
 • dají se hrát na lavici
 • lesklý tvrdší materiál, který se neohne a v případě nehody se dá omýt

V průběhu února očekávejte obr nálož Trimin v PDF verzi. Online Trimina, které si po zaplacení stáhnete do počítače, budou vždy v „setu“. V každém setu budou 3 odlišné varianty Trimina na stejné téma.

PF 2022

Výuka v Contextě skončila 17. prosince a těšíme se, že se s Vámi uvidíme opět v novém roce 2022. Než se ale uvidíme, dovolte nám, abychom Vám poděkovali za to, že můžeme dělat, co nás baví, že můžeme podnikat semináře po celé České Republice, že můžeme tvořit hry a výukové materiály. Věřte nám, že bez Vás, bychom nic z toho dělat nemohli. Do roku 2022 bychom Vám chtěli popřát štěstí, zdraví, splněná přání, ale také čas pro Vás samotné.

Těšíme se, až se uvidíme na webinářích, seminářích i u nás v Contextě.

Contexťácká náplň diáře BE IN TOUCH

V listopadu 2021 jsme do světa vypustili další novinku. Upřímně, jsme rádi, že jsme ji stihli připravit, graficky zpracovat a nechat vytisknout ještě před Vánoci. Frmol to byl! O to máme větší radost, že vám můžeme překvapit NEdatovanou náplň do diáře personal BE IN TOUCH.

Tady je několik důvodů proč, ji nutně potřebujete:
 • náplň je nedatovaná – můžete ji začít používat v květnu a ničemu to nevadí
 • náplň je na satinovaném papíře, který se nepropíše
 • velikost A6 personal
 • k diáři možné dokoupit: to do listy, poznámky, knihy a filmy, tipy na dárky
 

Hadí hry

Nová hra, kterou si kompletně tvoříme a vytváříme sami, je od listopadu na světě. Řeč je o HADÍCH HRÁCH, které si možná pamatujete z dětství i vy. Hadí hry jsou ve formátu A4 v příjemné soft laminaci a tudíž vám nezaberou mnoho místa. Doufáme, že nás nějaký ten čas znáte, a proto vás nepřekvapí, když napíšeme, že jsme chtěli Hadí hry trochu povznést a převést do cizích jazyků. Například, každé políčko je jinak barevné, což má za následek jiný typ úkolu.

Jak tedy HADÍ HRY hrát?

 • Co barevné políčko = jiný typ úkolu (žluté políčko = tvoříš otázku, modré políčko = tvoříš větu oznamovací, zelené políčko = slovíčko vysvětluješ, červené políčko = máš na výběr, černé políčko = vracíš se na start)
 • Řekni slovíčko, které vidíš na obrázku
 • Použij slovíčko, které vidí na obrázku ve větě
 • Hraj a sbírej body ( žluté políčko = 1 bod, modré políčko = 2 body, zelené políčko = 3 body, červené políčko= 5 bodů + hra končí a všichni hráči počítají body, černé políčko = jdeš na start a nuluje se ti skóre)

Online materiály

Konec roku byl pro nás pracovně náročný. Kromě seminářů, jazykových animací, výuky, jsme zapracovali na digitálních materiálech, které jsme měli v hlavách už dlouho. Problém(k)ů bylo mnoho, ale od začátku prosince je možné naše digitální materiály VLOŽIT DO KOŠÍKU – ZAPLATIT – OTEVŘÍT V EMAILU. Chtělo by říci, jaké digitální materiály LZE prozatím objednat.

 • Hadí hry
 • Flashcards ve velikost A5 a i A6. V digitální podobě nabízíme více témat.
 • Slovíčka

Konverzační karty

Druhou podzimní novinkou jsou KONVERZAČNÍ KARTY pro anglický i německý jazyk. Vytvořili jsme 6 druhů konverzačních karet.

 • Na jedné stráně je základní otázka, na kterou by děti měly odpovědět.
 • V případě doplnění odpovědi, tvoření příběhu, tvoření delší věty se karta otočí na myšlenkovou mapu.

Naším cílem bylo vytvořit takovou myšlenkovou mapu s hesly, o kterých by žáci mohli mluvit. Pro vytvoření a cvičení doplňujících otázek, nechybí na konverzačních kartách ani tázací zájmena, která by žáky měla navést na otázku.

Flashcards

Začátek nového školního roku byl plný novinek, na kterých jsme pracovali během jara a léta. Jako první jsme vypustili do světa naše FLASHCARDS.

Ptáte se sami sebe, co jsou FLASHCARDS? Flashcards jsou A6 nebo A5 kartyobrázky, které jsou vytvořené jak pro školy, tak i pro malé děti, které se mohou podle nich naučit spoustu slovíček. Obrázkové karty jsou v balíčku jak barevné, tak i černobílé. V boxíku nechybí ani slovíčka k jednotlivým obrázkům, která jsou v anglickém, německém a českém jazyce. Pokud trochu tápete, jak využít flashcards ve výuce jazyků sepsali jsme pár tipů do výuky.

 1. Naučení slovní zásoby a přirazení správného slovíčka
 2. Hra: Trénování gramatiky: Každému žákovi stačí přiřadit jednu kartičku, se kterou se bude ptát ostatních, př. Máš rád ananas?
 3. Hry: Opakování slovíček: Kartičky rozložit na viditelné místo pro žáky, kteří si kartičky na chvíli prohlédnou, potom zavřou oči a učitel jednu kartičku schová. Po otevření očí, musí žáci co nejrychleji přijít na to, jaká kartička chybí.
 4. Pexeso: kartičky jsou v boxíku ve velikosti A6 a jsou jak barevné, tak i černobílé. Proč je nevyužít třeba na pexeso?
 5. Gramatika: budete potřebovat červené, zelené a bílé útržky papíru. Na rozložené kartičky libovolně položíte jednu barvu papíru. Podle barvy, pak budou žáci používat kartičku: červená – záporná věta; zelená – kladná věta; bílá – otázka.

Seminářové novinky

Co děláme, když neučíme? Častá otázka, kterou slýcháme, ale Contexta není jenom o VÝUCE. Věřte nám, že když neučíme, tak pracujeme na tom, abychom se stále někam posouvali. Určitě nezahálíme, i když někdy si ty nohy nahoru dáme :-).  Před měsícem jsme například odeslali na MŠMT žádost o akreditace na nové semináře, které plánujeme v novém roce.

A které to jsou?

 • Připravte se jednoduše a kvalitně na výuku.
 • Zamilujte se do mnemotechnických pomůcek.
 • Snadné online aplikace do výuky I.
 • Snadné online aplikace do výuky II.
 • Snadné učení díky super myšlenkovým mapám.
 • Mnemotechnické pomůcky, které budou bavit.

Termíny seminářů a webinářů sledujte na našich webových stránkách v záložce SEMINÁŘE https://prihlasovani.contexta.cz/seminars

Aktualizovaný E-shop

Obrovský krok pro nás, ulehčení a lepší orientace pro všechny, kdo nakoupí na našem E-shopu.

Byť E-shop funguje přes rok, říkali jsme si, že je nejvyšší čas ho někam posunout a vylepšit. Během léta 2021 jsme na něm podnikli pár inovací na, ale ty nejviditelnější a největší se provedly nedávno. Co se změnilo?

 • zcela nová šablona E-shopu
 • nové a přehlednější rozdělení produktů
 • platba kartou
 • možnost koupit si digitální materiály, které vám přistanou do e-mailové schránky

Pevně věříme, že E-shop je pro vás více přehlednější, sjednocenější a modernější. Přesvědčte se sami https://eshop.contexta.cz/

Contexta diář

Ne dobré, ne krásné, ale perfektní a dotažené do detailu. Takový je náš Contexta diář.

K nedatované náplni nám chyběli krásné diářové desky. To je dnes už minulostí. Na konci prosince jsme jeli do Ateliéru Estime, kde jsme se domluvili na ručním šití našich diářů. Díky Jarmilce z Ateliéru, která nám k diářům šije i etujky stejné barvy, máme nyní pocit, že to je TO ONO!

Kompletní diář ve velikosti A6 personal i s náplní a etujkou objednávejte na našem E-shopu. Líbí se Vám náš obal, ale náplň máte vlastní ? Objednejte pouze diářové desky. Barev máme několik a pevně věříme, že mezi nimi si každý najde svého favorita.

Contexťácká náplň diáře STAY ORIGINAL

Naše portfolio je široké od výuky jazyků, přes semináře, vlastní hry a materiály. Neustále nad něčím přemýšlíme a chceme se ale také Contextu někam posouvat. Co se o nás možná neví, je to že milujeme diáře, samolepky a náplně. V roce 2021 byl velký oříšek sehnat tu pravou náplň, kterou jsme sehnali nakonec u nás samotných. Říkáte si, co že? Když jsme nemohli sehnat náplň, tak Lucie zasedla za grafický program a začala tvořit. Se začátkem roku 2021 můžeme náplň představit i vám. My jsme z ní nadšené a věříme, že se budeme odlišovat, protože téhle náplně jsme nechali vytisknout pár kousků.
Chcete se také odlišovat od ostatních? Podívejte se na naši první náplň do diáře, která nese jméno „Stay original“, neboli Buď originální“. Teď na všech schůzkách, důležitých poradách anebo rodičovských schůzkách budete zářit.
Tady je několik důvodů proč:
 • náplň je nedatovaná – můžete ji začít používat v květnu a ničemu to nevadí
 • náplň je na satinovaném papíře, který se nepropíše
 • velikost A6 personal
 • k diáři možné dokoupit: to do listy, poznámky, knihy a filmy, tipy na dárky
 

Bingo Matematika pro prvňáčky

Pro prvňáčky do školy i na doma na procvičení jsme vytvořili BINGO Matika. V Bingo Matika nechybí nic, co by měl znalý prvňák umět. Máte doma prvňáčka nebo učíte prvňáčky? Možná by se vám naše bingo hodilo, protože je plné zábavných úkolů.
 
Přečtěte si, co na vás na 149 stránkách čeká:
• přes 100 druhů úkolů
13 typů BINGA
• tematické obrázky (svátky, tělo a zdraví, povolání, zvířata, příroda, nákupy,…)
tipy pro rodiče a učitele
• 3 druhy obsahů pro lepší vyhledávání
úkoly i pro chytré hlavičky

Contexta merch

Contexťácký merch se každým rokem rozrůstá. Batůžek, který je skvělý do města, ale i na výlety, už znáte. Ale věděli jste, že pro zimu 2020/2021 jsme vytvořili zimní čepici, která vznikla ve spolupráci se šikovnou Gabrielou Kučerovou z Má to háček. V mrazech a teplotách kolem nuly určitě zahřeje a parádu udělá na 100%. Druhou novinkou je naše Jelení brož, kterou jsme si navrhli k příležitosti 5 letům fungování Contexty. Jelínek Contexta je ruční česká výroba od Jelení šperky!

Ani jsme se nenadáli a  jaro je v plném proudu. A něco nám říká, že do slunečních dní bude potřeba i Contexta kšiltovka. Vše seženete na našem E-shopu.

Kvarteta

Hra, kterou známe všichni z dětství. Řeč je o KVARTETECH. Vytvořit Kvarteta dalo neskutečně moc práce. Možná ještě víc, než si dokážete představit. Jeden z důvodů byl ten, že jsme Kvarteta tvořili sami. Neměli jsme žádného grafika a ani ponětí, jak to chodí v tiskárně. Takže když jsme kvarteta dodělali, v tiskárně nám řekli, že takhle to nejde, že tisková data potřebují jinak a že obrázky máme mít ve vektorech (Jaké vektory? Ano, to jsme si říkali). Pocit euforie, že kvarteta jsou hotová, byl pryč. Zasedli jsme znovu a předělávali. Ale výsledek je báječný.

 • Nová kvarteta máme na anglický, německý, ruský, francouzský, italský jazyk a taky univerzální obrázková
 • Témat máme mnoho – např. oblečení, zvířata, jídlo, doprava, slovesa, předložky, svátky, lidé a rodina…
 • Kvarteta jsou pro všechny, kdo si chtějí hravě procvičovat slovíčka z AJ, NJ, FJ, RJ, IJ a taky pro předškoláky (obrázková)
 • Kde je sehnat? Na našem novém e-shopu

Výuka v Contextě je jiná!

Není jazykovka jako jazykovka! Od začátku jsme věděli, jak to dělat nechceme. Snažíme se být jiní, odlišní, vymýšlet, tvořit materiály a hlavně nabízet to, co na trhu zatím moc není a co nás baví. Pořád se učíme, zdokonalujeme vše tak, aby to bylo perfektní a Vy se u nás cítili komfortně a jako doma. A čím se odlišujeme?​

 • Hodinu připravujeme přesně pro Vás, i když navštěvujete kurz
 • Nepoužíváme učebnice, protože pracujeme s jinými a lepšími pomůckami a metodami
 • Celá hodina probíhá v cizím jazyce. Češtinu se snažíme v hodinách nepoužívat
 • Cizí jazyk zdokonalujete v aplikaci, kam pro Vás přidáváme materiály
 • Děláme workshopy a semináře
 • Vytváříme vlastní konverzační hry
 • Vytváříme vlastní didaktické pomůcky a hry
 • A máme Vás rádi

Webové stránky spravuje spol. HN Consulting Brno s. r. o.

Close Menu